Trawertyn
Trawertyn to naturalny kamień o szlachetnym i majestatycznym wyglądzie. Swoją elegancką formę zawdzięcza matowej, delikatnie porowatej powierzchni oraz naturalnej barwie. Co więcej, jest materiałem trwałym, odpornym na uszkodzenia mechaniczne i ponadczasowym, który przez długie lata zachowuje swój urok. Trawertyn posiada obszerną historię, która sięga starożytności – został wykorzystany m.in. do budowy Koloseum. Obecnie materiał stosowany jest zarówno w architekturze, jak i wystroju wnętrz. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom doskonale pełni funkcję użytkową oraz dekoracyjną i estetyczną. Swoje zastosowanie znajduje w stylach nowoczesnych, rustykalnych, a także klasycznych. Wnętrza, w których wykorzystywany jest trawertyn, zyskują niepowtarzalny wygląd oraz wizualny efekt elegancji, jednocześnie pozostając w przytulnym i ciepłym stylu. Ten naturalny kamień z pewnością wyróżnia się na tle innych materiałów i bez wątpienia sprawdzi się w każdej aranżacji.
Pochodzenie
Trawertyn to skała osadowa, która powstaje w wyniku wytrącania się węglanu wapnia w trakcie wypływania wód podziemnych na powierzchnię. Kamień jest odmianą martwicy wapiennej, która formuje się na terenach o podłożu wapiennym takich jak gorące źródła, uskoki tektoniczne czy jaskinie krasowe. Skała odznacza się drobnoziarnistą, paskowaną strukturą oraz wysoką porowatością. Wydobywana jest przeważnie w krajach Morza Śródziemnego w formie bloków skalnych.
Trawertyn jest materiałem, który używany był już w czasach starożytnych, przede wszystkim w Rzymie oraz Egipcie. Wykorzystywano go do budowy posągów, wytwarzania waz, a także w rzeźbiarstwie. Dzięki swojej trwałości oraz łatwej obróbce z czasem posłużył również jako główny budulec. Przy udziale tego kamienia wybudowano m.in. Koloseum.
Zapytaj o produkt
Jeżeli są Państwo zainteresowani trawertynem sprzedawanym przez TGM STONES to zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub za pomocą formularza kontaktowego. Chętnie udzielimy odpowiedzi na wszystkie pytania.
Sposób obróbki
Obecnie na rynku dostępne są produkty z kamienia poddanego różnym typom obróbki.
Właściwości
Do charakterystycznych cech trawertynu należy wysoka porowatość oraz paskowana, drobnoziarnista struktura. Skała wyróżnia się żłobieniami i licznymi, naturalnymi porami, które mogą być ułożone w sposób liniowy lub falisty. Puste przestrzenie wewnątrz kamienia sprawiają, że staje się on nasiąkliwy. Jednak to właśnie porowata struktura nadaje mu niepowtarzalnego charakteru oraz uroku. Przy wykorzystaniu trawertynu w kuchni oraz łazience, ważne jest, aby materiał nie wchłaniał płynów czy wilgoci i był łatwy w utrzymaniu, dlatego pory wypełniane są przezroczystą żywicą lub specjalną szpachlą. Warto również wspomnieć, że trawertyn łatwo poddaje się obróbce takiej jak np. szlifowanie oraz można go stosować bezpośrenio na każdy rodzaj tynku. Kolorystyka kamienia zależy od miejsca jego wydobycia. Jednak najczęsciej występuje on w kolorach ciepłych: od kremowego, przez beż oraz brąz, z pomarańczowym, czerwonym lub żółtym uwarstwieniem. Spotkać można również skałę w kolorze białym lub szarym. Dzięki naturalnym barwom kamień jest ponadczasowy i pasuje do każdego rodzaju wnętrz. Trawertyn jest materiałem o charakterze alkalicznym – tworzy środowisko, w którym nie rozwijają się grzyby, pleśnie oraz inne szkodliwe organizmy. Ponadto jest odporny na działanie czynników atmosferycznych, uszkodzenia mechaniczne oraz dobrze przewodzi ciepło.
Zastosowanie
Trawertyn ze względu na swoje właściwości znajduje szerokie zastosowanie w wielu aranżacjach. Uniwersalność i wszechstronność kamienia pozwalają na wykorzystanie go w różnorodnych stylach, od klasycznego po nowoczesny. Używany jest do różnych pomieszczeń: łazienka, kuchnia, salon, sypialnia. Dzięki wysokiej wytrzymałości warto wykorzystać go także w przedpokoju czy korytarzu. Oprócz trwałości zyskamy wówczas efekt przestronności i elegancji. Do zastosowania w kuchni przyczynia się jego odporność na uderzenia i wysokie temperatury, praktyczność oraz estetyka. Co więcej, kamień może zostać użyty w postaci płytek podłogowych oraz ściennych, dzięki czemu optycznie powiększy wnętrze i nada mu naturalnych barw. Ponadto przy użyciu trawertynu na podłogach, można bez przeszkód zamontować pod nim system ogrzewania. Kamień może pełnić również funkcję dekoracyjną np. poprzez mozaiki, oprawę kominka i umywalek, a także ozdobę ścian oraz wysp kuchennych. Oprócz zastosowania wewnątrz budynku, trawertyn spełni się również jako wykończenie zewnętrznych konstrukcji takich jak taras, elewacja, schody, podjazd, okładzina ogrodzenia, ścieżki ogrodowe, obrzeża basenu czy parapety. Kamień dobrze wygląda w połączeniu z innymi naturalnymi materiałami jak drewno czy beton oraz ze szkłem, metalem i naturalnymi tkaninami.